[NaSzybko] Projekt .NET Core oparty na .csproj

Categories Daj się poznać 2017, NaSzybko

 

Aby utworzyć projekt .NET Core oparty na .csproj  nie trzeba wiele wysiłku. Jedyne czego potrzebujemy, to najnowsze SDK .NET Core.

Aby je pobrać, należy udać się na github .NET  i pobrać instalator/pliki binarne.

Instalatory nowego SDK na GitHub

Po instalacji SDK jesteśmy w stanie stworzyć projekt oparty na netcoreapp 1.1.

Wpisując w konsoli „dotnet new” otrzymujemy informację o tym, co możemy zrobić. Od teraz możemy stworzyć projekt ze szkieletem, wybrać wersję frameworku czy sposób autoryzacji(lub jej brak).

Nowe dotnet new posiada więcej opcji

Przykładowa komenda tworząca aplikację webową MVC, bez autoryzacji, opartą na .csproj :

dotnet new mvc --framework netcoreapp1.1

Instalując Visual Studio 2017 najnowsze SDK pobiera nam się automatycznie. Przy tworzeniu projektu mamy wybór pomiędzy wersjami frameworka.

Wybór frameworka podczas tworzenia nowego projektu w Visual Studio 2017

 

Chcąc korzystać z projektów opartych na .csproj na wielu platformach należy zainstalować najnowsze SDK na każdej maszynie, w innym wypadku projekt nam nie wystartuje.

 


 

Dajcie znać czy podoba się Wam taki format wpisów 🙂

Cześć!

 

2 thoughts on “[NaSzybko] Projekt .NET Core oparty na .csproj

  1. W tym wpisie zabrakło mi bardziej szczegółowych informacji. Czym różni się ASP.NET Core 1.0 od 1.1 poza csprojem? Mogłeś również zamieścić opis pozostałych komend (restore, build, run, test czy publish) . Alternatywną dla dotnet jest yeoman z yo aspnet, które także mogłeś przedstawić. Ogólnie w mojej opinii wpis trochę za krótki ale może tak miało być?

    1. Dzięki za feedback! 🙂
      Zamysł jest taki, żeby było krótko. Nie kieruje tych wpisów do tych, którzy chcą się np. dowiedzieć czym jest .NET Core, albo jak go używać. Szczerze mówiąc za cienki jestem, żeby przedstawiać różnice między wersjami, bo prawdopodobnie narobiłbym mnóstwo błędów 😉
      Yeoman z tego co widzę faktycznie już ma 1.1, nie wiedzieć czemu jak testowałem to nie byłem w stanie wygenerować na .csproj, ale prawdopodobnie nie miałem najnowszej wersji, bo teraz śmiga. Mój błąd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *