[NaSzybko] Portfolio

Categories Daj się poznać 2017, NaSzybko

Jako fotograf amator zawsze chciałem mieć pod własną domeną swoje portfolio. Dzisiaj na szybko postaram się pokazać, jak to zrobić z wykorzystaniem CMS Koken. Jest on stworzony dla fotografów, przez co wszystkie akcje związane z udostępnianiem zdjęć są banalnie proste. Zapraszam.

 


Domena i hosting

 

Oczywiście to czego potrzebujemy to domena oraz hosting. O domenie nie ma co się rozpisywać, każdy wybierze taką jaka mu się podoba i jest dostępna. Koszty domeny raczej nie są zbyt wysokie, należy jednak zwrócić uwagę na cenę za przedłużenie na kolejny rok. Hosting pod portfolio nie musi być z najwyższej półki, jednak należy mieć na uwadze, że zdjęcia w dużej rozdzieloczości swoje ważą i może warto wziąć większą przestrzeń dyskową jeżeli mamy w planach wstawiać dużo zdjęć.

 


Baza danych

 

Do działania naszego CMS potrzebujemy również bazy danych, a dokładnie MySQL. Bardzo często da się ją utworzyć poprzez panel użytkownika naszego hostingu. Podczas tworzenia bazy należy zapamiętać jej nazwę, nazwę hosta, użytkownika oraz hasło.

 

Przykładowy panel tworzenia bazy danych

 

 


Instalacja

 

Następnym krokiem będzie już instalacja Kokena.

Najpierw pobieramy paczkę z instalatorem. Po rozpakowaniu ujrzymy katalog „koken” z plikiem index.php. Należy cały katalog przesłać na nasz serwer. Polecam od razu zrobić z niego naszą główną lokalizację, przez co później nie będziemy musieli nic zmieniać w ustawieniach.

 

 

Jeżeli wszystko zostało poprawnie przesłane, powinniśmy być w stanie uruchomić instalator poprzez wejście na stronę www.twojadomena.pl lub www.twojadomena.pl/koken, w zależności od konfiguracji.

Pierwszą akcją instalatora będzie sprawdzenie wymagań serwera. Trwa to bardzo krótko i nie powinno być żadnych problemów.

Sprawdzanie wymagań serwera

 

Następnie zostaniemy poproszeni o stworzenie konta administratora. Pamiętajcie, że to konto posłuży do zarządzania całą stroną, więc hasło należy ustawić odpowiednio trudne jak i je zapamiętać.

 

Tworzenie konta użytkownika

 

Kolejnym krokiem jest podanie danych do naszej bazy. Kolejno musimy wpisać:

  • adres hostingu, np. domena.hosting.pl
  • Nazwę bazy
  • Nazwę użytkownika
  • Hasło
Łącznie z bazą danych

 

Następnie ustawiamy strefę czasową oraz, jeżeli mamy ochotę, zapisujemy się do newslettera. Na końcu czeka na nas ostatni przycisk który zakończy instalację CMS. Po krótkim czasie będziemy już mieli na naszej domenie w pełni działające portfolio.

Jeżeli instalowaliśmy Koken wewnątrz folderu „Koken”, musimy zmienić docelowy adres. Robimy to w zakładce „Settings” i pozycji „Site publishing”. Zmieniamy „URL” na takie, jakie chcemy i zapisujemy zmiany.

Zmiana lokalizacji strony

 


Konfiguracja

 

W tym momencie nasza strona powinna już działać. Będzie ona posiadała podstawowy szablon, który pozwala na publikowanie zdjęć, tekstów czy też albumów. Wszystko dostępne pod osobnymi zakładkami.

Szablony możemy zmieniać podobnie jak np. w WordPressie. Jest ich zdecydowanie mniej, jednak jak dla mnie wystarczająco, żeby mieć z czego wybrać. W sklepie, do którego należy utworzyć osobne konto, znajdziemy zarówno płatne jak i darmowe szablony. Ja zdecydowałem się na Ensemble.

 

Sklep z motywami

 

Jeżeli chcemy zrobić typowe portfolio, bez żadnych wpisów tekstowych, możemy bardzo łatwo usunąć zakładki które nas nie interesują. W panelu admina, dostępnego pod adresem www.twojadomena.pl/admin, wchodzimy do zakładki „Site”. Podobnie jak w WordPressie możemy tam na żywo oglądać zmiany jakie dokonujemy na naszej stronie. W lewym menu widzimy wszystkie zakładki, jakie posiadamy na stronie. Aby usunąć niechciane, wystarczy kliknąć w koło zębate widoczne przy nazwie i wybrać opcję usunięcia.

Ustawienia strony

 

Ogólne ustawienia dotyczące strony znajdziemy po prawej stronie. Klikając na koło zębate mamy dostęp do np. fontów czy też stopki.

W zakładce „Settings” pod opcją „Site publishing” mamy możliwość zmiany nazwy strony czy też tagów.

 


Publikowanie

 

Publikowanie zdjęć jest banalnie proste. Wystarczy przejść do zakładki Library i przeciągnąć zdjęcia, które chcemy opublikować. Możemy stworzyć np. cały album klikając na „plusa” na dole strony. Wszystkie zmiany zapisywane są automatycznie.

 

Dodawanie galerii

 


Podsumowanie

 

Koken pozwala nam w bardzo prosty sposób stworzyć nasze portfolio. Cała instalacja wraz z konfiguracją trwa kilkanaście minut a efekt jest jak najbardziej zadowalający.

Zapraszam również do oglądania moich zdjęć na szymonbakunowicz.pl  🙂

 

Dziękuję za poświęcony czas!

Do zobaczenia, cześć!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *